Kup Fluoxetine online


Fluoksetyna

organiczny związek chemiczny stosowany jako lek przeciwdepresyjny, głównie w leczeniu zaburzeń depresyjnych oraz obsesyjno-kompulsyjnych.

 • Informacje 1
 • Informacje 2

Informacje O Fluoxetine

Fluoksetyna jest jednym z najczęstszych obecnie leków przeciwdepresyjnych. Jest stosowany bardzo często, szczególnie w warunkach ambulatoryjnych i poliklinicznych. Taka częstość występowania wynika z dostępności leku, jego skuteczności i stosunkowo niewielkiej liczby skutków ubocznych. Fluoksetyna jest szczególnie popularna w Rosji i krajach WNP, a analogi tego leku stają się powszechne w Stanach Zjednoczonych.

Forma wydania

Fluoksetyna jest dostępna w postaci kapsułek i tabletek. Forma wydania zależy w dużej mierze od firmy produkującej lek. Najczęściej stosowanym obecnie jest lek firmy Lannacher. Jest produkowany w kapsułkach. Większość innych firm farmaceutycznych również stosować się do postaci kapsułek uwalniania, a tylko kilka-tabletki. Niezależnie od formy uwalniania, fluoksetyna jest sprzedawana w dawce 20 mg w jednej tabletce lub kapsułce. W blistrze zwykle umieszcza się 10 - 20 tabletek lub kapsułek, jednak liczba blistrów w opakowaniu może być różna.

Skład

Skład leku obejmuje główną substancję czynną-fluoksetynę, a także szereg substancji pomocniczych. Stężenie fluoksetyny w każdej tabletce i kapsułce wynosi 20 mg. dawka substancji pomocniczych nie jest obliczana, ponieważ proporcja każdego z nich jest znikoma.

Substancje pomocnicze nie mają wpływu na organizm. Są one niezbędne do dostarczenia leku do organizmu i zapewnienia jego całkowitego wchłonięcia w przewodzie pokarmowym.

Do substancji pomocniczych fluoksetyny w postaci tabletek należą: talk, skrobia, laktoza, cukier, glikol polietylenowy, związki wapnia i tytanu. Kapsułki fluoksetyny obejmują celulozę, laktozę, krzem i magnez, Talk. Powłoka kapsułki składa się z żelatyny, dwutlenku tytanu i barwnika. Barwnik może być inny, z reguły każda firma produkująca kapsułki ma swój własny kolor.

Grupa farmakologiczna

Fluoksetyna należy do grupy z selektywnych blokerów odwrotnego wychwytu neuronalnego serotoniny. To grupa leków z listy leków przeciwdepresyjnych. Jak sama nazwa wskazuje, w większości przypadków fluoksetyna jest rzeczywiście stosowana w leczeniu stanów depresyjnych. Ma jednak wiele cech w porównaniu z innymi środkami swojej grupy.

Fluoksetyna ma zwiększoną selektywność w odniesieniu do wychwytu serotoninowego. Praktycznie nie wpływa na wymianę innych mediatorów ośrodkowego układu nerwowego. W przeciwieństwie do większości przedstawicieli grupy SSRI, fluoksetyna łączy w sobie właściwości przeciwdepresyjne i pobudzające. Nie ma działania przeciwlękowego i uspokajającego, ale wręcz przeciwnie, stymuluje procesy psychiczne. Wiąże się z tym szereg wskazań i przeciwwskazań. Ponadto szczególny jest wpływ leku na zachowania żywieniowe — fluoksetyna znacznie zmniejsza apetyt, który jest również stosowany do celów medycznych.

Właściwości farmakologiczne

Głównym punktem aplikacji fluoksetyny, jak każdy inny lek przeciwdepresyjny — mózg. Fluoksetyna działa na neuroprzekaźniki ośrodkowego układu nerwowego. Przede wszystkim wymiana serotoninowa. Serotonina jest mediatorem ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnym za nastrój. Im więcej serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, tym lepszy jest nastrój osoby.

Pacjenci cierpiący na depresję mają zmniejszone stężenie niektórych monoamin, przede wszystkim serotoniny, w mniejszym stopniu dopaminy i noradrenaliny. Fluoksetyna zwiększa stężenie serotoniny poprzez blokowanie jej wchodzenia do komórek nerwowych i zmniejszanie zniszczenia. Ponadto lek ten pomaga aktywować receptory serotoninowe w komórkach mózgu. Wszystko to przyczynia się do poprawy nastroju.

Fluoksetyna ma jedną negatywną właściwość — przy długotrwałym i częstym stosowaniu powoduje odwrotny efekt. Lek zaczyna blokować receptory serotoninowe, co zmniejsza skuteczność tego mediatora w ośrodkowym układzie nerwowym. Efekt ten powoduje uzależnienie od leku. Przy długotrwałym stosowaniu dawkę należy zwiększyć, aby osiągnąć pożądany efekt. Aby uniknąć tej właściwości, fluoksetyna nie jest przyjmowana przez bardzo długi czas.

Wskazania

Fluoksetyna jest stosowana w praktyce przez lekarzy psychiatrów i psychoterapeutów. W niektórych przypadkach jego powołanie jest również dopuszczalne przez lekarzy neurologów. Lek ten jest stosowany w leczeniu następujących stanów patologicznych:

 • Epizod depresyjny o dowolnym nasileniu;
 • Nawracające zaburzenie depresyjne, obecny epizod o dowolnym nasileniu;
 • Choroba afektywna dwubiegunowa, obecny epizod depresyjny;
 • Bulimia nerwowa;
 • Zaburzenie schizoafektywne Typ depresyjny;
 • Schizofrenia z objawami depresji;
 • Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne;
 • Uzależnienie od alkoholu z objawami depresji;
 • Organiczne zaburzenie afektywne.

Wymienione zaburzenia są najczęściej leczone fluoksetyną w połączeniu z innymi lekami psychotropowymi. Wyjątkiem jest depresja o umiarkowanym i łagodnym nasileniu, a także bulimia. Choroby te można leczyć pojedynczą fluoksetyną. Ważne jest, aby w klinice wymienionych chorób nie zaobserwowano niepokojącego składnika. Ten lek może zwiększyć lęk.

Przeciwwskazanie

Fluoksetyna, jak każda substancja lecznicza, ma wiele przeciwwskazań. Mogą być bezwzględne i względne. W obecności co najmniej jednego bezwzględnego przeciwwskazania lek jest surowo zabroniony. Względne przeciwwskazania nie oznaczają ścisłego zakazu stosowania leku, jego przyjmowanie jest dozwolone w optymalnym stanie zdrowia pacjenta i według uznania lekarza.

Bezwzględne przeciwwskazania do fluoksetyny obejmują:

 • Indywidualna nadwrażliwość na składniki leku;
 • Przewlekła niewydolność nerek, terminalny etap przewlekłej choroby nerek;
 • Gruczolak prostaty;
 • Atonia pęcherza;
 • Zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe;
 • Padaczka lub napady padaczkowe w wywiadzie;
 • Zdekompensowana cukrzyca;
 • Mania i hipomania;
 • Choroba afektywna dwubiegunowa, obecny epizod manii.

Ponadto fluoksetyna nie jest zalecana w czasie ciąży i laktacji, należy o tym dowiedzieć się więcej.

Względne przeciwwskazania obejmują następujące stany:

 • Zaburzenia pozapiramidowe, w tym choroba Parkinsona;
 • Niewydolność nerek w fazie kompensacji, początkowe etapy przewlekłej choroby nerek;
 • Kompensowana niewydolność wątroby;
 • Jadłowstręt psychiczny;
 • Charłactwo.

Ponadto fluoksetyna nie jest zalecana dzieciom w wieku poniżej 15 lat. O stosowaniu tego leku u dzieci warto dowiedzieć się więcej.

Działania niepożądane

Ponieważ fluoksetyna jest często przepisywanym lekiem, jej działania niepożądane są dość dobrze poznane. Prawie zawsze u pacjentów przyjmujących fluoksetynę występuje drżenie. Przy czym mogą to być zarówno drobne drgania palców rąk, jak i większe drżenie rąk i nóg.

Innym częstym efektem ubocznym jest zmniejszenie libido. Nie występuje u wszystkich, ale powoduje dyskomfort u młodych pacjentów. W rzadszych przypadkach libido może, wręcz przeciwnie, wzrosnąć. Rzadkim działaniem niepożądanym jest anorgazmia u kobiet. Wymienione stany występują na początku przyjmowania leku i znikają wraz z ciągłym jego stosowaniem.

Istnieje efekt uboczny, który jest szeroko stosowany zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów-jest to spadek masy ciała. Fluoksetyna w większości przypadków prowadzi do zmniejszenia apetytu, co pociąga za sobą utratę wagi. Powinieneś dowiedzieć się więcej o przyjmowaniu fluoksetyny w celu zmniejszenia masy ciała.

Czasami mogą wystąpić działania niepożądane ze strony układu nerwowego i funkcji psychicznych. Jako lek o działaniu pobudzającym fluoksetyna może powodować bezsenność, niepokój, pobudzenie, drażliwość, agresywność, nasilenie skłonności paranoidalnych. U pacjentów z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym możliwa jest inwersja afektu z depresji w manię, jednak zdarza się to rzadziej niż w przypadku przyjmowania innych leków przeciwdepresyjnych. U pacjentów ze skłonnością do napadów padaczkowych może dojść do nasilenia napadów drgawkowych.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi narządów przewodu pokarmowego są suchość w jamie ustnej lub odwrotnie, zwiększone wydzielanie śliny. Rzadziej występuje biegunka, wymioty, zmiana smaku.

Jak każdy inny lek, fluoksetyna może wywoływać reakcje alergiczne. Jeśli się pojawią, należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Tego leku nie można łączyć z inhibitorami oksydazy monoaminowej, a także z napojami alkoholowymi. O kompatybilności fluoksetyny i alkoholu należy dowiedzieć się więcej.

Instrukcje użytkowania

Fluoksetyna może być pijana niezależnie od posiłku. Dzienna dawka leku zależy od tego, którą chorobę należy leczyć. Aby pozbyć się depresji o dowolnym nasileniu, dzienna dawka na początku przyjmowania wynosi 20 mg. lek należy pić rano, ponieważ ma działanie stymulujące.

W przypadku, gdy w ciągu czterech tygodni nie udało się osiągnąć znaczącego wyniku, dzienną dawkę zwiększa się o 20 mg. teraz lek pije się rano i wieczorem. Tak więc raz w miesiącu dawkę można zwiększyć o 20 mg, aż osiągnie maksimum 80 mg. warto pamiętać, że dla osób starszych i pacjentów z kompensowaną niewydolnością nerek maksymalna dawka wynosi 60 mg. czas trwania leczenia wynosi jeden do dwóch miesięcy.

W razie potrzeby leczenie można przedłużyć, ale nie zaleca się przekraczania dawki 80 mg na dobę. Po złagodzeniu głównych objawów choroby przechodzą na terapię podtrzymującą. Nie można szybko przerwać przyjmowania fluoksetyny, ponieważ może rozwinąć się zespół odstawienia. O tym kompleksie objawów należy dowiedzieć się więcej.

 • card-1
 • card-2
 • card-3
 • card-4

Polmeds.pl © 2020 Wszystkie Prawa Zastrzeżone